Розподіл земель та визначення порядку користування
- Перегляди: 2378
Визначення площі земельних ділянок
Встановлення відповідності меж
Встановлення земельного сервітуту
Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, місцем розташування та визначеними щодо неї правами (Земельний кодекс України). Ділянка може належати одночасно кільком власникам, у зв'язку з чим може виникнути необхідність в її розподілі між співвласниками.
Розподіл земельної ділянки
Будь-який розподіл проводиться проводиться таким чином, щоб кожен зі співвласників міг володіти та розпоряджатися своєю частиною земельної ділянки без порушення прав та інтересів інших співвласників. Розмір і конфігурація земельної ділянки не повинні створювати перешкод для її використання за цільовим призначенням. Такий розподіл дозволяє кожному співвласнику отримати окремий державний акт на свою частину і розпоряджатися землею на свій розсуд, у том у числі для цілей подальшого продажу, обміну, дарування, застави та інших цивільно-правових дій.
Розподіл земельної ділянки або її частини доцільно проводити за наявності більш як двох співвласників. При цьому один співвласник виділяється, а інші залишаються у спільній частковій власності. При поділі всі співвласники мають бути розділені між собою незалежно від їх кількості.
Під час проведення поділу земельної ділянки її цільове призначення залишається незмінним. Зміна цільового призначення лише після розподілу земельної ділянки та її реєстрації у Державному земельному кадастрі, а також відповідної реєстрації права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Поділ чи об’єднання земельної ділянки не припиняє дію обмежень у її використанні.
Визначення порядку користування земельною ділянкою
Якщо земельна ділянка на період проведення дослідження вже знаходитися у користуванні, судовим експертом встановлюється фактичний порядок користування - порядок користування, який фактично встановлений між власниками або співвласниками цих земельних ділянок на момент проведення земельно-технічної експертизи.
Встановлення фактичного порядку користування здійснюється методами вимірювання та зіставлення результатів таких вимірювань, які проводяться судовим експертом та спеціалістом інженером-геодезистом за допомогою топографо-геодезичних та вимірювальних інструментів, таких як тахеометри, GPS/GNSS приймачів, нівеліри, лазерні та механічні рулетки тощо.
Об’єкти:
- земельні ділянки;
- документації із землеустрою;
- документи, що підтверджують права на земельні ділянки;
- документи, що підтверджують права на земельні поліпшення, в т.ч. поділ їх між співвласниками;
- поземельні книги, створені відносно земельних ділянок;
- витяги з Державного земельного кадастру тощо.
Завдання:
- визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо);
- визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об’єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації;
- визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки;
- визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування);
- визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту.
Питання:
- Який фактичний порядок користування земельною ділянкою? Яка конфігурація, проміри та площа земельної ділянки, що перебуває у користуванні співвласника (співвласників)?
- Чи відповідає фактичне розташування будівель, споруд та інших об’єктів відносно меж земельних ділянок технічній документації?
- Чи є порушення меж (або накладання) земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки?
- Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів розділити земельну ділянку (встановити порядок її користування) відповідно до часток співвласників (зазначити частки)?
- Які варіанти розподілу земельної ділянки (порядку її користування) можливі відповідно до часток співвласників (зазначити частки) та вимог нормативно-правових актів?
- Які варіанти технічно можливі для влаштування проїзду (проходу) на земельну ділянку?
- Чи є технічна можливість встановлення земельного сервітуту на ділянці? Якщо так, то надати варіанти встановлення земельного сервітуту.
Орієнтовний перелік необхідних документів:
- правоустановчі документи на земельну ділянку - об'єкт дослідження (Державний акт або рішення про передачу у користування);
- правовстановлюючі документи на нерухоме майно, відмінне від земельних ділянок, що знаходиться на території земельної ділянки - об'єкта дослідження;
- технічний паспорт на будинок (за наявності), що знаходиться на території земельної ділянки - об'єкта дослідження;
- інформація про порядок користування приміщеннями будинку та господарськими спорудами (за наявності), що знаходяться на території земельної ділянки - об'єкта дослідження;
- інформація про частки співвласників.
Термін проведення |
Орієнтовний термін проведення становить:
Точні терміни будуть розраховані в момент звернення з урахуванням обсягу дослідження і поточного завантаження спеціалістів в межах передбачених п. 1.13. розділу I "Інструкції про призначення та проведення судових еспертиз і експертних досліджень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р № 53/5. |