• 0 800 300 485
 • 0506604788
 • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 • Пн-Пт 9:00-18:00

Товарознавча експертиза

Товарознавча експертиза

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Визначення вартості товару, обладнання

Визначення показників якості та характеристик товару, обладнання

Експертиза побутової техніки

Експертиза сировини (технологічна експертиза)

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок залиття, пожежі

Визначення вартості ремонту обладнання та причин пошкодженняТоварознавча експертиза - це дослідження товарів, сировин, обладнання з метою визначення їх якості, характеристик, розміру заподіяної матеріальної шкоди внаслідок їх пошкодження, вартості проведення ремонтно-відновлювальних робіт щодо них, а також їх відповідності існуючим стандартам. Товарознавча експертиза це експертиза: машин, обладнання, сировини та товарів народного споживання, різноманітньої техніки; автотоварознавча; транспортно-товарознавча тощо. Товарознавча експертиза може проводитись як з ініціативи покупця, так і за бажанням виробника або продавця, який бажає переконатися у відповідній якості продукції. Подібні дослідження призначаються і в процесі розслідування кримінальних справ та судових розглядів, пов'язаних із розкраданнями, підробками товарів та іншими злочинами.

 

Головними завданнями товарознавчої експертизи є:Орієнтовний перелік вирішуваних питань
 • Яка вартість об'єктів дослідження як на території України, так і за її межами?
 • Яке найменування та призначення товарів?
 • Чи відповідають маркувальні дані дійсним товарним характеристикам товару?
 • Чи відповідає якість виробу вимогам стандартів, технічних умов, наданим зразкам за органолептичними показниками?
 • Які дефекти має конкретний товар? Чи є ці дефекти істотними? Чи можлива реалізація (експлуатація) товару за наявності виявлених дефектів?
 • Які умови приймання, зберігання та відпуску товару?
 • Чи правильно виконані маркування та пакування товару? Чи відповідає маркування та пакування товару вимогам нормативно-технічної документації або зразкам?
 • Яким підприємством і коли виготовлено товар (за умови наявності маркувальної інформації або відповідних супровідних документів)?
 • Яким характеристикам відповідає товар згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності?
 • Який розмір матеріальної шкоди, заподіяної власнику майна внаслідок пошкодження цього майна (при пожежі, залитті тощо)?
 • Яка ринкова вартість зерна (зернобобових культур) станом на дату укладення контракту (на поточну дату) з урахуванням його якісних показників?Разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту надається об'єкт дослідження. Громіздкі предмети досліджуються за місцем знаходження. Якщо доступ до об'єктів обмежений, то орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), зобов'язаний(а) забезпечити експерту можливість їх огляду. Огляд за потреби проводиться у присутності сторін у справі (інших зацікавлених осіб).

Об'єктом товарознавчої експертизи є одиниці продовольчої або непродовольчої продукції, а також будь-які матеріальні предмети, що містять інформацію про товарне походження об'єкта дослідження: супровідна документація, технічні описи та рекомендації з використання, зберігання та переміщення виробів. Товарознавчій експертизі підлягають також і об'єкти, які вже були у вжитку, що вибули з ужитку і навіть частини виробу. Слід зазначити, що якщо певний матеріальний предмет не має характерних ознак, що свідчать про його товарної сутності, то його не можна розглядати як об'єкт відповідної експертизи. Якщо, наприклад, в результаті впливу вогню, води або хімічних речовин товар втратив свої конструктивні характеристики, то проведення товарознавчої експертизи не представляється можливим.

 

Об'єкти дослідження направляються експерту в упаковці, що забезпечує їх збереження. При відправленні об'єктів дослідження поштовими службами (наприклад, Новою Поштою) завжди використовуйте статус відправлення: Хрупке, навіть якщо об'єкт дослідження твердотільний, та перевіряйте щоб контейнер, в якому знаходиться відправлення, був максимально наповнений спеціальним наповнювачем.

 

Якщо перед експертом поставлено питання про вартість товару (майна), орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), як правило, зазначає, станом на який час належить вирішувати поставлене питання.

На експертизу може бути поставлене питання про вартість відсутнього товару (майна). У таких випадках у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначається про відсутність об'єкта та вказуються матеріали справи, на підставі яких повинна проводитись експертиза (рахунки, товарно-транспортні накладні, описи в позовних заявах, протоколах допиту потерпілих тощо).У залежності від напрямів досліджень, які здійснюються з урахуванням вимог, використаних для експертної оцінки конкретного товару, товарознавча експертиза класифікується на наступні різновиди:

 • експертиза кількості товару;
 • експертиза якості товару;
 • експертиза комплектності товару;
 • експертиза споживчих властивостей товару;
 • експертиза новизни товару;
 • експертиза походження товару;
 • експертиза нормативної бази на товари (нормативної документації);
 • ідентифікація виду чи різновиду товару;
 • експертизи вартості (ціни) товару та ступеня її зниження;
 • експертиза рівня якості товару та ступеня його зниження;
 • експертиза відповідності коду товару ТН ЗЕД;
 • експертиза відповідності товару певній системі сертифікації;
 • експертиза оптимальності структури асортименту товарів;
 • експертиза конкурентоспроможності товару.

 

Питання, на які відповідає судовий експерт під час проведення товарознавчої експертизи

Судовий експерт, який проводить товарознавчу експертизу, відповідає на досить широке коло питань, що стосуються різноманітних характеристик досліджуваного об’єкта, сфери його застосування, стану товару, факторів збереження об’єкта або обставин, що викликали зниження його якості. При постановці питань слід враховувати компетенцію експерта в галузі товарознавчої експертизи. Так, існує певний перелік питань, на які експерт-товарознавець не має права відповідати. Наприклад, фахівець не може визначити, чи належать дві частини одному й тому ж товару. Для встановлення подібних фактів потрібне проведення інших видів експертиз із залученням матеріалознавчого або трасологічного аналізу. Товарознавець може визначити, чи належать досліджувані частини об’єкта одному виду виробів (однієї моделі одягу, наприклад).

 Якщо Ви придбали неякісний товар, перш за все визначіть скільки часу пройшло з моменту його придбання. Споживач, якому був проданий товар неналежної якості, має право вимагати від продавця замінити його на новий, належної якості. Зробити це можна, якщо недолік було виявлено протягом чотирнадцяти днів з дня придбання товару, відповідно до ст.8 п.6 Закону України "Про захист прав споживачів". Якщо цей термін минув, у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника заміни товару на такий же товар. 

В такому випадку наш експерт швидко і кваліфіковано визначить якість товару за наявністю дефектів, причиної їх виникнення, відповідність якості вимогам нормативної документації. За результатами експертизи буде складено експертний висновок, з яким Ви можете звернутися в магазин, або в Товариство захисту прав споживача, або безпосередньо до суду для повернення неякісного товару і повернення своїх грошей. Так само магазин буде зобов'язаний відшкодувати вам і вартість експертизи.

Експертний висновок, який видається замовнику, має статус офіційного документа доказового значення і може бути використаний у суді. Акти експертиз, складені за результатами їх проведення, які підтверджують неналежну якість, факт пошкодження товару чи нестачу продукції, що поставляється, приймаються як доказовий документ усіма арбітражними судами, у тому числі і закордонними.Що необхідно для проведення експертизи:

Разом із об'єктом експертизи експертам необхідно надати всю необхідну з досліджуваної продукції документацію: договори купівлі-продажу, чеки, специфікації, сертифікати якості та безпеки виробника, сертифікати походження, склад і технічний опис об'єкта та ін.

Іноді може виникнути суперечка щодо причини виникнення недоліків товару. У цьому випадку, відповідно до Закону, продавець зобов'язаний провести експертизу якості товару за свій рахунок. Але це рідка практика, якщо річ не йде про досить дорогий товар або послугу.Який документ буде отримано за результатом проведення?

Надається висновок експертного товарознавчого дослідження або висновок експерта (якщо проводилася судова експертиза). При проведенні судової експертизи так само враховуються вимоги процесуального законодавства щодо підпису про кримінальну відповідальність і вказівки інформації про судове провадження.

 

Перелік основних питань, які ставляться при проведенні товарознавчої експертизи:

1. Чи відповідає якість товару інформації, зазначеної на упаковці або в супровідній документації?

2. Чи збігається фактична кількість товару даним, що містяться на упаковці?

3. Які фактичні характеристики товару?

4. Чи збігаються фактичні характеристикиі з маркуванням на етикетці або упаковці?

5. Які відмінності між встановленими характеристиками товару і показниками, що містяться на упаковці або в супровідній документації?

6. Чи відповідає якість досліджуваного об’єкта приписам стандартів, розроблених для даної групи товарів?

7. У чому виражені відхилення якості товару від даних стандартів?

8. Чи припустима реалізація досліджуваної продукції? Чи можлива її переробка або утилізація?

9. Чи відповідає упаковка приписам відповідних стандартів якості?

10. Чи могли умови зберігання вплинути на зміну якості досліджуваного об’єкта?

11. Які правила приймання товару могли бути порушені?

12. Чи є у досліджуваного об’єкта дефекти?

13. У чому причини виникнення дефектів?

14. Чи мають дефекти виробниче походження?

15. Чи вірно обрана методика нарахування норми природного убутку, враховуючи фактичні умови транспортування та зберігання товару?

16. Яка залишкова вартість пошкодженого виробу?

17. Яка вартість досліджуваного об’єкта з урахуванням зносу безпосередньо перед впливом на нього пожежі, залиття та ін.?

18. Наскільки знизилися якість і ціна товару, пошкодженого в результаті залиття, пожежі, забруднення хімічними речовинами?

Термін проведення

Орієнтовний термін проведення становить:

 • для судових експертиз - 30 днів;
 • для експертних досліджень - 10 днів.

Точні терміни будуть розраховані в момент звернення з урахуванням обсягу дослідження і поточного завантаження спеціалістів в межах передбачених п. 1.13. розділу I "Інструкції про призначення та проведення судових еспертиз і експертних досліджень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р № 53/5.

Детальніше
© СП "Західно-Український Експертно-Консультативний Центр", 1998-2022.
Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, охороняються законодавством України. Використання матеріалів сайту можливе тільки з посиланням на джерело.