Геодезичні роботи
- Перегляди: 4820
Топографо-геодезичні та картографічні роботи
Побудова і розвиток знімальних мереж
Створення кадастрових карт та планів
Виконання геодезичних робіт на земельній ділянці є необхідною умовою для подальшого будівництва або будь-яких інших землевпорядних процедур. Проведення подібних досліджень чітко регламентовано законодавчими актами. Комплекс робіт для конкретної ділянки – індивідуальний, під нього створюють окреме технічне завдання. Реалізація такого завдання здійснюється поетапно, відповідно до спеціальних методик.
Геодезичні роботи при землеустрою покликані вирішити ряд завдань, що є необхідними для будь-яких робіт з проектування та будівництва. Основною метою таких процедур є надання замовнику точної інформації про різні показники ділянки:
- Визначення знімальної геодезичної основи з використанням державної загальної геодезичної системи пунктів. Після отримання такої основи можна виконувати знімальні роботи.
- Проведення знімальних робіт. Мета комплексу таких процедур – точно визначити просторове положення будь-яких об’єктів на досліджуваній місцевості і перенесення їх в масштабі на папір. Геодезичні роботи передбачають створення детальних топографічних карт, що відображають всі нюанси рельєфу і контурів, а також фіксують всі об’єкти в межах ділянки (дерева, будівлі та ін.) і їх положення в просторі.
Типові геодезичні послуги
Незважаючи на те що практична геодезія передбачає досить багато різних форм робіт, найчастіше землевласнику потрібно виконати кадастрову зйомку, топографічну зйомку і винесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Кадастрова зйомка
Дана послуга на практиці передбачає наступний комплекс заходів:
- Точне визначення меж та форми досліджуваної земельної ділянки.
- Фіксація (шляхом визначення точних меж) тих частин земельної ділянки, де вступають в силу обмеження або обтяження.
- Приведення встановлених меж ділянки у відповідність з сусідніми (суміжними) наділами.
- Складання на основі отриманих даних кадастрового плану.
Топографічна зйомка
Виконати геодезичні роботи такого типу найчастіше потрібно в якості попередньої процедури перед проектуванням на ділянці. Крім того, подібні процедури – внесок у складання генеральних планів населених пунктів або інших картографічних наукових і навчальних розробок. Крім зйомки природних об’єктів, топозйомка дозволяє встановити наявність і координати надземних і підземних комунікацій на земельній ділянці. Геодезичні роботи включають наступний комплекс практичних процедур:
- Збір та узагальнення вихідних картографічних та документальних даних.
- Первинні роботи в полі: загальне вивчення місцевості, тахеометрична зйомка рельєфу і об’єктів, розташованих на ділянці (рослинність, комунікації, водойми та ін.). Для підземних комунікацій проводиться трасування, визначається глибина їх укладання та місця виходів на поверхню, а також вказуються основні матеріали для труб і кабелів. По закінченню польових робіт здійснюється включення обстеженої ділянки до державної системи координат з геодезії.
- Обробка польових результатів. Виготовлення креслень, зведення кількісних показників, нанесення на готові плани позначень наявних об’єктів. Складену документацію узгоджують у ряді експлуатаційних служб. Результатом цих процедур є отримання печаток на топографічній зйомці і прийняття документів до архіву – після цього геодезичні роботи вважаються схваленими управлінням містобудування та архітектури.
Виготовлення топографічного плану М 1:500
Топозйомка – це особливий вид геодезичних робіт, результатом якого є створення топографічного плану місцевості, земельної ділянки або іншого об’єкта за допомогою наземної зйомки.
Топографічні плани створюються в паперовому і цифровому форматі, і включають в себе графічну інформацію про розташування ділянки на місцевості і об’єктів в зоні проведення зйомки, включаючи дерева, водойми, інші природні об’єкти, споруди, лінії електропередач, дороги і т.д.
Зазвичай, топозйомка потрібна в разі розробки проекту відведення земельної ділянки, при розробці плану будівництва та інших проектних роботах, а також при прокладці інженерних комунікацій для узгодження з водоканалом, електропостачальними, газопостачальними компаніями.
У випадку з водоканалом зйомка масштабом 1:500 знадобиться для: актів розмежування, проекту каналізації та водопостачання, паспорта водного господарства.
На ціну топознімання М 1:500 впливає ряд факторів, серед яких:
- Щільність забудови
- Складність рельєфу і наявність великої кількості дерев
- Сезон
- Наявність комунікацій та необхідність нанесення на карту підземних мереж
- Район робіт
- Щільність геодезичної мережі
Вихідний пакет документів:
- Копії правовстановлюючих документів на земельну ділянку з кадастровим номером.
- Копії документів фізичної або юридичної особи.
Етапи робіт, які будуть виконані:
- Складання технічного завдання з замовником.
- Аналіз вихідного пакету документів та підготовчі роботи.
- Написання клопотання до Департаменту містобудування та архітектури.
- Отримання Витягу від Департаменту містобудування та архітектури та отримання планшетів та лавсанів.
- Виїзд геодезичної бригади та обмір ділянки (+5-10 м від межі земельної ділянки).
- Обрахунок геодезичних вимірів та складання топографічного плану.
- Здача топографічного плану до Департаменту містобудування та архітектури.
- Нанесення червоних лінії на топографічний план в КО.
- Видача замовнику на руки топографічний план з печаткою Департамента містобудування та архітектури.
Винесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
Нормативно процедура виносу меж земельної ділянки регулюється Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, яка затверджена Наказом Держкомзему № 376 від 18.05.2010 р.
Загальні випадки в яких виникає необхідність щодо виносу меж земельної ділянки в натуру:
- втрата чи пошкодження раніше встановлених межових знаків;
- проведення будівельних робіт на земельній ділянці (в т.ч. при встановлені огорожі земельної ділянки);
- буріння свердловин;
- придбання земельної ділянки новим власником;
- в інших випадках.
Крім того. як показує практика, винесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є ефективним механізмом вирішення земельних спорів.
На підставі чого здійснюється встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Що включає у себе комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?
Комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:
- підготовчі роботи;
- топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою;
- камеральні роботи;
- складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Які є види межових знаків?
Вид межового знаку, яким закріплюються меж визначаються власником земельної ділянки спільно із виконавцем робіт із землеустрою, що їх виносить в натурі (на місцевості).
Для закріплення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на вибір замовника використовуються три види межових знаків:
Вид перший – конструкція, яка складається з чотирьох деталей:
деталь 1 – металева марка у формі кола діаметром 50 мм та товщиною 1 мм. У центрі марки розміщений отвір для кріплення задопомогою закладного дюбеля (деталь 2) та стержня фіксуючого (деталь 3). За периметром кола угорі розміщений напис “МЕЖОВИЙ ЗНАК”, унизу – “Україна”. Під отвором нанесений номер межового знака з десяти символів, вище отвору нанесений унікальний ідентифікаційний штрих-код; деталь 2 – закладний дюбель довжиною 120 мм з верхньою основою у формі кола діаметром 60 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру; деталь 3 – стержень фіксуючий червоного кольору довжиною 127 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру;деталь 4 – стовпчик установочний (у розрізі хрестоподібний) висотою 700 мм з верхньою основою діаметром 60 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру. Межовий знак у скомплектованому вигляді призначений для закріплення меж земельних ділянок на ґрунтовому покриві. У разі закріплення меж земельних ділянок, які збігаються із шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами, а також на асфальтованій або бетонній поверхні стовпчик установочний (деталь 4) може не використовуватись, а закладний дюбель (деталь 2) в такому випадку встановлюється в отвір у твердій поверхні.
Вид другий – металева труба діаметром 3-7 см висотою 80-100 см з привареною у верхній частині металевою пластиною для написів.
Вид третій – дерев’яний стовп діаметром не менше 10 см висотою не менше 100 см з хрестовиною у нижній частині та верхньою основою 15х15 см і висотою 20 см, у верхній частині стовпа робиться виріз для написів.
Де саме на земельній ділянці мають встановлюватись межові знаки?
Межові знаки встановлюються у поворотних точках меж земельної ділянки, але не рідше ніж через 200 м. Мінімальна відстань між межовими знаками в поворотних точках меж земельної ділянки не повинна бути менше ніж 1 м.
Що робити, якщо дійсні межі виявити неможливо?
У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки встановити неможливо, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки.
У разі коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема зі встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин.
З ким потрібно додатково узгоджувати встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?
З метою забезпечення схоронності підземних кабельних ліній зв’язку, електромереж, водопроводів, каналізації, газових мереж тощо перед початком виконання робіт із закріплення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) межовими знаками, встановлення яких вимагає проведення земляних робіт на глибині більше ніж 0,3 м, необхідно узгодити можливість їх виконання з відповідними підприємствами, установами, організаціями – власниками (балансоутримувачами) зазначених інженерних мереж.
Хто має бути присутнім під час винесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.
Яким чином мають бути повідомленні суміжні землекористувачі про час і дату встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?
Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур’єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв’язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Що робити, якщо місце проживання або місце знаходження суміжного землекористувача невідоме?
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
У яких випадках може здійснюватися закріплення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за відсутності суміжних землекористувачів?
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез’явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.