• 0 800 300 485
 • 0506604788
 • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 • Пн-Пт 9:00-18:00

Розмір матеріальної шкоди внаслідок залиття, пожежі

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок залиття, пожежі

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Визначення вартості товару, обладнання

Визначення показників якості та характеристик товару, обладнання

Експертиза побутової техніки

Експертиза сировини (технологічна експертиза)

Визначення вартості ремонту обладнання та причин пошкодження

 

 

В українському законодавстві закріплено право потерпілої особи вимагати компенсації за нанесення матеріальної шкоди його майну. Компенсація виплачується незалежно від того, навмисно було завдано збитків, чи з необережності. Особи, майно яких було пошкоджено або знищено через неправомірність дій інших осіб, мають право на відшкодування матеріальної шкоди. Така шкода визначається в грошовому еквіваленті. Але при розгляді таких спорів позивач зобов'язаний підтвердити факт пошкодження або знищення майна, і обґрунтувати свої матеріальні вимоги. Найпоширенішими видами пошкодження або знищення нерухомого майна є залиття водою або термічний вплив (вогнем).

Відшкодування збитків в судовому порядку можливе лише після документального підтвердження самого факту збитків (акт про затоплення чи пожежу) та визначення розміру завданої матеріальної шкоди шляхом проведення експертної оцінки.

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок залиття, пожежі є однією з послуг, яку надає Західно-Український Експертно-Консультативний Центр. Наші фахівці точно визначать розмір нанесеної майну матеріальної шкоди, застосовуючи спеціальні методики та відповідні програми. При цьому враховуються як прямі, так і непрямі збитки, а також фактори, що впливають на вартість майна. 

Експертний висновок з визначення розміру матеріальної шкоди, який видається замовнику, має статус офіційного документа доказового значення і може бути використаний у суді. Акти експертиз, складені за результатами їх проведення, що стосуються визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок залиття, пожежі та ін. факторів, приймаються як доказовий документ усіма арбітражними судами, у тому числі і закордонними.

 

 

 

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок затоплення квартири та іншої нерухомості

 

Затоплення - найпоширеніший випадок завдання матеріальної шкоди нерухомому майну. Причиною затоплень досить часто стають несправні водопроводи (може розглядатися як страховий випадок) або недбалість сусідів.

Поряд із встановленням винуватців затоплення, які повинні компенсувати матеріальні шкоду, потрібно визначити точну суму компенсації, яка б покрила усі потенційні витрати на проведення ремонту та заміну зіпсованого майна.

Експертиза може бути потрібна для врегулювання суперечок до моменту судової тяганини, та є необхідною при розгляді справи у суді (якщо домовитися із винуватцем затоплення по доброму не виходить). Винуватець затоплення повинен розуміти, що у випадку звернення до суду, в кінцевому результаті крім суми відшкодування самого збитку, йому доведеться оплачувати всі судові витрати і послуги експерта.

 

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок затоплення потрібна у таких випадках:
 • Житлову або комерційну нерухомість затопили сусіди або фірми, розташовані поверхом вище.
 • Протік дах, розірвало трубопровід або порушилась герметичність стіни.
 • Ви є винуватцем затоплення, проте потерпіла сторона вимагає з Вас істотно завищені суми для компенсації збитків.
 • Необхідна зустрічна експертиза для захисту Вашої позиції в суді.

 

Порядок дій при затопленні квартири

 1. В першу чергу необхідно вимкнути постачання електроенергії в приміщення та вияснити причину затоплення і, якщо є можливість, усунути її.
 2. Провести самостійно фото та відеофіксацію результатів залиття.
 3. Викликати державну або приватну аварійну службу - ЖЕК, КК, ОСББ, тощо.
 4. Скласти акт про затоплення.
 5. Звернутись до винуватця за компенсацією. У разі його відмови відшкодовувати збитки, потрібно найняти адвоката і готувати скаргу до суду.
 6. Викликати незалежного експерта, щоб встановити розмір завданих збитків і отримати експертний висновок для підтвердження ваших вимог в судовому порядку.

 

Складення акту про залиття приміщення

При заповненні акту про причини і наслідки залиття фіксується факт псування приміщення (житлової чи комерційної нерухомості). Акт потрібно складати навіть якщо співробітники житлово-експлуатаційної організації пропонують обмежитися лише оглядом приміщення, або винуватець не відмовляється відшкодовувати збиток. Через певний час ситуація може змінитись, а без акту ви не зможете нічого довести чи подати позов. Акт складають одразу після затоплення житла, але потрібно врахувати, що повністю всі наслідки можуть проявитися через декілька днів.

Форма акту допускається довільна, проте повинна бути вказана така інформація:

 • місце і час події;
 • прізвище та посади присутніх осіб.
 • опис завданих ушкоджень житлу і майну;
 • ймовірні причини затоплення.

Акт про затоплення приміщення (в 3-х примірниках) підписується всіма учасниками процедури і завіряється печаткою експлуатаційної служби. Постраждалій стороні надається один примірник, другий – винуватцю затоплення, ще один залишається в житловій організації. У випадку заперечення винного своєї причетності або відмови ставити підпис, це потрібно вказати внизу акту, вище підписів інших осіб.

Якщо через певний час з’являться новоутворені ушкодження, виклик експлуатаційної компанії здійснюється повторно із складенням додаткового акту.

 

Зразок акту про затоплення


 

Від чого залежить розмір матеріальниї шкоди внаслідок затоплення

Проводячи оцінку, експерт обов’язково враховує усі фактори, які мають вплив на розмір матеріальної шкоди. Визначення розміру шкоди, завданої нерухомому майну внаслідок затоплення, складає суму завданої шкоди з врахуванням:

 • затопленої площі;
 • терміну, який пройшов після здійснення останнього ремонту;
 • вартості та якості оздоблювальних матеріалів затопленого житла;
 • поточної вартості будівельних матеріалів і ремонтних робіт.

 

Документи, необхідні для визначення матеріальної шкоди внаслідок затоплення:

 • Правовстановлюючі документи на нерухомість.
 • Техпаспорт на нерухоме майно.
 • Акт про затоплення.
 • Квитанції, чеки, договори придбання на пошкоджені речі (за наявності).
 • Копії паспорта та ІПН для фізичних осіб-власників майна.

 

Вартість експертної оцінки збитків після затоплення нерухомості залежить від обсягу збитків, площі постраждалого приміщення та місцезнаходження об'єкта нерухомості.

Зазначимо, що експертна оцінка збитків внаслідок затоплення повинна бути оплачена на підставі договору про проведення такої оцінки. В інтересах Клієнта зберігати квитанцію про оплату послуг оцінки (в результаті судового розгляду на користь постраждалого, адже вартість оплаченої ним експертизи (послуг з оцінки) повинна бути компенсована винуватцем затоплення в повному обсязі).

 

 

 

 

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок пожежі

 

Пожежа - це неконтрольоване горіння вогню, що поширюється в просторі та створює загрозу життю і здоров'ю людей, спричиняє значні матеріальні втрати. Причиною загоряння часто стають пошкодження комунікацій чи злочинна недбалість.

Визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок пожежі потрібна для встановлення величини шкоди, яку було завдано нерухомості та майну, що в ній знаходиться. Джерелом компенсації отриманої шкоди може бути винуватець пожежі (фізична чи юридична особа), або страхова компанія. Якщо збиток завдано комерційній нерухомості, експерт також встановлює величину втраченого прибутку, яка спричинена неможливістю діяльності торгової будівлі, виробничого приміщення, пошкодження партії товару.

В залежності від причини пожежі, існують такі цілі проведення оцінки:

 • для судових позовів (для доведення підпалу, злочинної недбалості тощо);
 • для покриття збитків страховими компаніям та ін.

Компенсувати збитки при цих умовах повинна страхова компанія або встановлений винуватець (фізична або юридична особа).

Для того, щоб експертна оцінка нанесених збитків внаслідок пожежі була максимально об’єктивною, потрібно якнайшвидше після інцеденту провести експертизу або експертне дослідження з визначення розміру матеріальної шкоди внаслідок пожежі.

 

Документи, необхідні для визначення розміру матеріальної шкоди:

 • Документ на нерухомість, який засвідчує право власності / користування.
 • Технічний паспорт на нерухоме майно.
 • Акт ЖЕКу /дефектна відомість від експлуатаційної служби.
 • Документи про пожежу, складені пожежної службою.
 • Паспорт та ідентифікаційний код для фізичних осіб – власників майна.
 • Установчі документи для юридичних осіб – власників майна

 

 

Перелік основних питань, які ставляться перед Товарознавчою експертизою у випадку пошкодження товару, обладнання внаслідок залиття, пожежі та ін. стихійних впливів:

 • Який розмір матеріальної шкоди, заподіяної власнику майна внаслідок пошкодження цього майна (при пожежі, залитті тощо)?
 • Яка вартість досліджуваного об’єкта з урахуванням зносу безпосередньо перед впливом на нього пожежі, залиття та ін.?

 • Наскільки знизилися якість і ціна товару, пошкодженого в результаті залиття, пожежі, забруднення хімічними речовинами?

 

 

Термін проведення

Орієнтовний термін проведення становить:

 • для судових експертиз - 30 днів;
 • для експертних досліджень - 10 днів.

Точні терміни будуть розраховані в момент звернення з урахуванням обсягу дослідження і поточного завантаження спеціалістів в межах передбачених п. 1.13. розділу I "Інструкції про призначення та проведення судових еспертиз і експертних досліджень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р № 53/5.

Детальніше


© СП "Західно-Український Експертно-Консультативний Центр", 1998-2022.
Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, охороняються законодавством України. Використання матеріалів сайту можливе тільки з посиланням на джерело.