• 0 800 300 485
 • 0506604788
 • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 • Пн-Пт 9:00-18:00

Оцінка наслідків аварій та стихійного впливу

Оцінка збитків, спричинених внаслідок аварій, затоплень та стихійного впливу

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Технічні обстеження квартир, будівель

Визначення порядку користування нерухомістю

Експертиза будівельного проекту

Відповідність проекту та ДБН

Експертиза кошторисної документації

 

 


В сучасній практиці нерухоме майно може бути пошкоджено або знищено під впливом різних факторів, але зустрічаються два найпоширеніших - це залиття і термічний вплив (пожежа). Особливо це стосується квартир і приміщень, у висотних будинках та майнових комплексах. Цьому сприяє безліч обставин: сусіди, погане виконання своїх обов'язків житлово-експлуатаційними службами, несправна вентиляція і електрична проводка тощо. Спори щодо відшкодування такої шкоди не рідкісні, тому існує певний алгоритм дій з оцінки її наслідків.

В українському законодавстві закріплено право потерпілої особи вимагати компенсації за нанесення шкоди його майну. Компенсація виплачується незалежно від того, навмисно було завдано збитків, чи з необережності. Відшкодування збитків в судовому порядку можливе лише після документального підтвердження самого факту збитків (акт про затоплення чи пожежу) та визначення розміру завданої шкоди шляхом проведення експертної оцінки.

Оцінка збитків дає вам право вимагати грошове відшкодування за отримані збитки, можливість звернутися з позовною заявою до суду, уникнути заниження розміру заподіяної шкоди, і є дієвим інструментом для вирішення суперечок на Вашу користь.

 

 

Оцінка збитків при затопленні квартири та іншої нерухомості

 

Затоплення - найпоширеніший випадок завдання матеріальної шкоди нерухомому майну. Причиною затоплень досить часто стають несправні водопроводи (може розглядатися як страховий випадок) або недбалість сусідів.

Поряд із встановленням винуватців затоплення, які повинні компенсувати матеріальні шкоду, потрібно визначити точну суму компенсації, яка б покрила усі потенційні витрати на проведення ремонту та заміну зіпсованих речей.

Оцінка може бути потрібна для врегулювання суперечок до моменту судової тяганини, та є необхідною при розгляді справи у суді. Винуватець затоплення повинен розуміти, що у випадку звернення до суду, в кінцевому результаті крім суми відшкодування самого збитку, йому доведеться оплачувати всі судові витрати і послуги оцінювача.

 

Оцінка збитків при затопленні назначається у таких випадках:

 • Житлову або комерційну нерухомість затопили сусіди або юридичні особи, розташовані поверхом вище.
 • Протік дах, розірвало трубопровід або порушилась герметичність стіни.
 • Ви є винуватцем затоплення, проте потерпіла сторона вимагає з Вас істотно завищені суми для компенсації збитків.
 • Необхідна зустрічна експертиза для захисту Вашої позиції в суді.

 

Порядок дій при затопленні квартири:

 1. В першу чергу необхідно вимкнути електрику в приміщенні.
 2. Вияснити причину затоплення та усунути її. Необхідно зв’язатися з сусідами і розповісти їм про дану ситуацію. Можливо вони не мають відношення до затоплення, а її причиною є поломка інженерних комунікацій.
 3. Провести фото та відеофіксацію результатів залиття.
 4. Викликати державну або приватну аварійну службу - ЖЕК, КК, ОСББ, тощо.
 5. Скласти акт про затоплення.
 6. Звернутись до винуватця за компенсацією. У разі його відмови відшкодовувати збитки, потрібно найняти адвоката і готувати скаргу до суду.
 7. Викликати незалежного оцінювача, щоб встановити розмір завданих збитків і отримати експертний висновок, який має достатню правову вагу для підтвердження Ваших вимог в судовому порядку.

 

Складення акту про залиття приміщення

При заповненні акту про причини і наслідки залиття фіксується факт псування приміщення (житлової чи комерційної нерухомості). Акт потрібно складати навіть якщо співробітники житлово-експлуатаційної організації пропонують обмежитися лише оглядом приміщення, або винуватець не відмовляється відшкодовувати збиток. Через певний час ситуація може змінитися, а без акту ви не зможете щось довести, або подати позов. Акт складають одразу після затоплення житла, але тому потрібно врахувати, що повністю всі наслідки можуть проявитися через декілька днів.

Форма акту допускається довільна, проте повинна бути вказана така інформація:

 • місце і час події;
 • прізвище та посади присутніх осіб.
 • опис завданих ушкоджень житлу і майну;
 • ймовірні причини затоплення.

Акт про затоплення приміщення (в 3-х примірниках) підписується всіма учасниками процедури і завіряється печаткою експлуатаційної служби. Постраждалій стороні надається один примірник, другий – винуватцю затоплення, ще один залишається в житловій організації. У випадку заперечення винного своєї причетності або відмови ставити підпис, це потрібно вказати внизу акту, вище підписів інших осіб.

Якщо через певний час з’являться новоутворені ушкодження, виклик експлуатаційної компанії здійснюється повторно із складенням додаткового акту.

 

 

Зразок акту про затоплення


 

Від чого залежить розмір збитку при затопленні

Проводячи оцінку, експерт обов’язково враховує всі фактори, які мають вплив на розмір нанесеного збитку. Оцінка збитків, завданих нерухомому майну внаслідок затоплення складає суму завданої шкоди з врахуванням:

 • затопленої площі;
 • терміну, який пройшов після здійснення останнього ремонту («терміну життя» ремонту);
 • вартості та якості оздоблювальних матеріалів затопленого житла;
 • поточної вартості будівельних матеріалів і ремонтних робіт.

 

Документи, необхідні для оцінки збитків після затоплення:

 • Правовстановлюючі документи на нерухомість.
 • Техпаспорт на нерухоме майно.
 • Акт про затоплення.
 • Квитанції, чеки, договори придбання на пошкоджені речі (за наявності).
 • Копії паспорта та ІПН для фізичних осіб-власників майна.

 

 

 

 

Оцінка збитків квартири та іншої нерухомості після пожежі

 

Пожежа - це неконтрольоване горіння вогню, що поширюється в просторі та створює загрозу життю і здоров'ю людей, спричиняє значні матеріальні втрати. Причиною загоряння часто стають пошкодження комунікацій чи злочинна недбалість.

Експертна оцінка збитку при пожежі потрібна для встановлення величини шкоди, яку було завдано нерухомості та майну, що в ній знаходиться. Джерелом компенсації отриманої шкоди може бути винуватець пожежі (фізична чи юридична особа), або страхова компанія. Якщо збиток завдано комерційній нерухомості, експерт також встановлює величину втраченого прибутку, яка спричинена неможливістю діяльності торгової будівлі, виробничого приміщення, пошкодження партії товару.

В залежності від причини пожежі, існують такі цілі проведення оцінки:

 • для судових позовів (для доведення підпалу, злочинної недбалості тощо);
 • для покриття збитків страховими компаніям та ін.

Отже, компенсувати збитки при цих умовах повинна страхова компанія або встановлений винуватець (фізична або юридична особа).

 

Західно-Український Експертно-Консультативний Центр проводить такі види оціночних робіт:

 • Оцінка збитків після пожежі в квартирі;
 • Оцінка збитків після пожежі в житловому будинку;
 • Оцінка збитків після пожежі в комерційній нерухомості.

 

Документи, необхідні для оцінки збитків внаслідок пожежі:

 • Документ на нерухомість, який засвідчує право власності / користування.
 • Технічний паспорт на нерухоме майно.
 • Акт ЖЕКу /дефектна відомість від експлуатаційної служби.
 • Документи про пожежу, складені пожежної службою.
 • Паспорт та ідентифікаційний код для фізичних осіб – власників майна.
 • Установчі документи для юридичних осіб – власників майна.

 

 

Термін проведення

Термін проведення судових експертиз та експертних досліджень відносно оцінки наслідків затоплення або пожежі встановлюється індивідуально для кожного об'єкту дослідження. Точні терміни будуть розраховані в момент звернення з урахуванням обсягу дослідження і поточного завантаження спеціалістів в межах передбачених п. 1.13. розділу I "Інструкції про призначення та проведення судових еспертиз і експертних досліджень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р № 53/5.

Детальніше
© СП "Західно-Український Експертно-Консультативний Центр", 1998-2022.
Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, охороняються законодавством України. Використання матеріалів сайту можливе тільки з посиланням на джерело.