Економічна експертиза
- Перегляди: 2575
Експертиза бухгалтерського, податкового обліку і звітності
Експертиза документів про економічну діяльність
Експертиза фінансово-кредитних операцій
Судова фінансово-економічна експертиза - дослідження закономірностей утворення і відображення інформації про фінансово-економічних показників діяльності підприємств, формування їх статутних фондів, акціонування, паювання, банкрутства та ліквідації підприємств, орендних відносин, цільового використання бюджетних коштів та коштів підприємств за господарськими операціями у справах, що знаходяться у провадженні органів дізнання, досудового слідства або суду.
При проведенні експертизи здійснюються дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності, що містять інформацію про обставини справи і допомагають суду досягти об'єктивності в ухваленні рішення. Результати оформляються у вигляді висновку експертизи.
Головне завдання економічних експертиз - перевірка фінансових операцій, що відображаються в документообігу підприємства.
До економічної експертизи відносяться види експертизи:
- експертиза документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності;
- експертиза документів про економічну діяльність підприємств і організацій;
- експертиза документів фінансово-кредитних операцій.
Об'єктами дослідження в експертизах виступають:
- первинні документи (накладні, акти прийому-передачі, касові і банківські документи, митні декларації, інвентаризаційні описи, відомості нарахування заробітної плати і т.п.);
- облікові регістри (касові книги, картки складського обліку, реєстри податкових накладних, відомості аналітичного обліку, журнали-ордери, головні книги);
- бухгалтерська, фінансова та податкова звітність звіти матеріально відповідальних осіб, касові звіти, звіти про використання коштів, наданих під звіт, баланси і фінансова звітність, податкові декларації і звіти).
Також, при дослідженні можуть використовуватися в якості джерел інформації інші матеріали справи:
- акти ревізії, документальних перевірок діяльності підприємств;
- протоколи допитів, свідчення обвинувачуваних і свідків;
- висновки експертів інших спеціальностей.
Необхідність проведення експертизи документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності виникає при розгляді судових адміністративних і кримінальних справ про посадові злочини, привласнення товарно-матеріальних цінностей, а також цивільних позовів, коли необхідно провести експертне дослідження даних по фінансово-економічних операціях (кредити, розрахунок пені , заборгованості).
Проведення еспертизи документів про економічну діяльність підприємств і організацій виникає при необхідності виявлення реального фінансового стану підприємства, виявлення правопорушень, помилок в процесі ведення бухобліку, невиконання договірних відносин, ухилення від сплати податків, дослідження причин виникнення кредиторської або дебіторської заборгованості тощо.
В процесі проведення економічної експертизи аналізується виробнича і фінансово-економічна діяльність підприємства різних форм власності, зазнали збитків, втрати, привласнення товарно-матеріальних цінностей.
Терміни проведення |
Орієнтовні терміни проведення становлять:
Точні терміни будуть розраховані в момент звернення з урахуванням обсягу дослідження і поточного завантаження фахівців в межах, передбачених п. 1.13. розділу I "Інструкції про призначення та проведення судових еспертиз та експертних досліджень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998р. № 53/5. |