Топографічні зйомки
- Перегляди: 2462
Топографо-геодезичні та картографічні роботи
Побудова і розвиток знімальних мереж
Створення кадастрових карт та планів
Топографічна зйомка (топографічне знімання) — сукупність робіт зі створення топографічних карт або планів місцевості за допомогою вимірювань відстаней, висот, кутів тощо за допомогою різних інструментів (наземна зйомка), а також отримання зображень земної поверхні з літальних апаратів (аерофотозйомка).
Наземні знімання бувають планові, висотні та комбіновані. Результатом планових знімань є топографічна карта, але без урахування рельєфу, тобто тільки ситуація (сукупність об'єктів місцевості). Висотне знімання відображає характеристики рельєфу. Комбіноване знімання є поєднанням висотного і планового. Зйомці й відображенню на топографічних планах підлягають всі елементи ситуації місцевості, що існує забудови, благоустрою, підземних і наземних комунікацій, а також рельєф місцевості.
Топографічне знімання, зокрема великих масштабів, є важливим видом геодезичних робіт. Потреби в ньому виникають у випадку створення чи оновлення топокарт, складання генпланів, робочих креслень, вирішення вертикального планування та проектування ландшафтного дизайну. На основі топографічного знімання можна побудувати цифрову модель місцевості.
Топографічні роботи відчутно полегшились з появою спеціальних геодезичних GPS приймачів, з'єднаних з комп'ютером і синхронізованих між собою за допомогою радіоканалу.
Топографічна зйомка проходить в декілька стадій:
- стадія польових робіт;
- стадія камеральних робіт;
- складання технічного звіту.
На стадії польових робіт здійснюється дослідження місцевості, зйомка місцевості за допомогою електронного тахеометра, визначення та обстеження підземних комунікацій, результати зйомки привязуються до пунктів Державної геодезичної мережі України.
В ході камеральних робіт інженер-землевпорядник використовує отримані геодезистами результати для розробки плану з нанесенням на план всіх, визначених в ході топографічної зйомки об'єктів земельної ділянки.
Складання технічного звіту є завершальною стадією топографо-геодезичних робіт. Тут треба зазначити лише те, що такий звіт потрібен органам містобудування та архітектури. Після погодження органами містобудування та архітектури результатів топографічної зйомки, остання може використовуватись для розробки проектів будівництва.
Для чого потрібна топографічна зйомка?
Топозйомки, проведені фахівцями, дають достовірну та повну інформацію, яка може використовуватись для проектування житлових, промислових чи інфраструктурних об’єктів, капітального будівництва та реконструкції, прокладання доріг і комунікацій чи інших потреб.
Помилки, припущені під час польових зйомок чи обробки їх результатів, можуть призвести до серйозних проблем під час будівельних робіт. Тому топографічне знімання для ландшафтного дизайну чи будівництва слід доручати лише перевіреним компаніям, що мають фахівців із відповідними кваліфікацією та досвідом.
Геодезисти Західно-Українського Експертно-Консультативного Центру виконують:
- топографічне знімання місцевості в масштабі 1:500 – 1:5000 зі складанням планів у цифровому чи паперовому вигляді для отримання дозволів на будівництво, підключення до комунікацій, а також проектування, зведення чи реконструкції об’єктів;
- нанесення червоних ліній – умовних меж, що відділяють ділянку від територій, на яких заборонено проводити будівельні та землерийні роботи;
- складання технічного звіту;
- аерофотозйомка (отримання зображень земної поверхні з літальних апаратів).
* аерофотознімання виконується у відповідності до вимог чинних нормативних документів з аерофотознімання, а також положень Інструкції та документів, що стосуються фото-робіт при створенні топографічних планів та карт.